Single Blog

Renklerin Psikolojisi

Genel

Renk Psikolojisi Nedir?
Rengin psikolojisi, hayatın tüm yönlerinde gören insanlar üzerindeki zihinsel ve duygusal etkilere dayanır. Psikolojinin yanı sıra daha kabul görmüş ve kanıtlanmış bazı unsurları renklendirmek için çok öznel bazı parçalar var. Unutmayın ki, farklı kültürler arasında yorumlama, anlam ve algıda farklılıklar olacaktır.

 

Gündelik Hayata Renk Psikolojisini Uygulamak
Çevrenizdeki duygularınızı ve zihninizi etkiliyor olabileceğini biliyor muydunuz? Belirli yerlerin özellikle sizi rahatsız ettiğini fark ettiniz mi? Ya da belirli yerler özellikle rahatlatıcı ve sakinleştirici mi? Şey, bu mekanlardaki renklerin bir rol oynadığı iyi bir şans.

Sanat terapisinde, renk genellikle bir kişinin duyguları ile ilişkilidir. Renk ayrıca bir kişinin zihinsel veya fiziksel durumunu da etkileyebilir. Örneğin, çalışmalar renk kırmızısına bakan bazı insanların artan kalp hızına yol açtığını göstermiştir, bu da daha sonra kan akışına ek olarak adrenalinin pompalanmasını sağlamıştır. Renk terapisinin nasıl çalıştığı ve ışığın ve rengin bizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Ayrıca, sıcak ve soğuk olmak üzere iki ana kategoriyle ilgili olarak renklerin yaygın olarak belirtilen psikolojik etkileri de vardır. Sıcak renkler – kırmızı, sarı ve turuncu gibi – konfor ve sıcaklıktan düşmanlığa ve öfkeye kadar çeşitli duygular yaratabilir. Soğuk renkler – yeşil, mavi ve mor gibi – çoğu zaman da sükunluğun yanı sıra sakinlik hislerini de kırar.

Renk psikolojisi kavramları günlük yaşamda da uygulanabilir. Örneğin, belki duvarlarınızı yeniden boyamayı veya yeni bir renk düzeni ile bir evi veya odayı yeniden dekore etmeyi planlıyorsunuzdur. Peki, renkler hakkındaki bu önerilerin bazılarını ve duygularınızı ve ruh halinizi nasıl etkilediklerini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz:

 

Soğuk Renklerin Psikolojik Etkileri
Yaratıcı olmanız mı gerekiyor? Beyin sinapslarının ateşlenmesine yardım etmek ister misin? Mor rengi kullanmayı deneyin. Mor, yaratıcılığı teşvik etmesi beklenen uyarım ve dinginlik arasında güzel bir denge sağlamak için kırmızı ve maviyi kullanır. Açık morın huzurlu bir çevreye yol açtığı, dolayısıyla gerginliği azalttığı söylenir. Bunlar bir ev ya da iş ofisi için harika renkler olabilir.

Huzurlu ve sakinleştirici bir ortam mı arıyorsunuz? Yeşil ve / veya mavi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu serin renkler genellikle dinlendirici olarak kabul edilir. Aslında buna biraz bilimsel mantık var – çünkü göz rengi doğrudan retina üzerine odaklanır, göz kaslarınızda daha az zorlayıcı olduğu söylenir.

Renk mavisi, sizin veya diğer insanların önemli miktarda zaman harcayacağı yüksek trafikli odalar veya odalar için önerilir. Başka bir serin renk, mavi genellikle sakinleştirici ve sakin bir renktir, solunum ve düşük kan basıncını düşürdüğü söylenir. Yatak odası, rahatlamanıza yardımcı olması için bu renkleri kullanmanız için harika bir yerdir.

Sıcak Renklerin Psikolojik Etkileri
Bir uyarım ortamı yaratmak veya insanların iştahını çekmek ister misiniz? Sarı veya turuncu renkleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu renkler genellikle yemekle ilişkilidir ve karnınızın biraz büyümesine neden olabilir. Hiç bu kadar çok restoranın neden bu renkleri kullandığını merak ettiniz mi? Artık, insanlar SuperSize Me filmini izledikten sonra bile aç olduklarını söylediler.

Turuncu ve özellikle sarı gibi parlak renkler kullanmak konusunda dikkatli olmak istersiniz. Daha fazla ışık yansıtır ve bir kişinin gözlerini aşırı derecede uyarır ve bu da tahrişe yol açabilir. Ayrıca bir kalori sayacı iseniz de yemek odanızı veya mutfağınızı boyamak istemezsiniz.

Top